Posaďte sa za sliepky…
do klietky!

Poslanci a poslankyne budú tento mesiac rozhodovať o zákaze krutých klietok pre sliepky. Utrpenie 2,3 milióna slovenských sliepok uväznených v klietkach im nedovolíme ignorovať! Pred parlament preto donesieme veľkú klietku, v ktorej sa budeme po pár hodinách striedať.

Schôdza trvá dvanásť dní počas júna. Vtedy budeme od rána do večera sedieť v klietke pred parlamentom. Takto nás politici a političky uvidia z okien a cestou do práce, z práce, či na obed; budeme im stále na očiach a postaráme sa o to, aby zákaz klietok len tak nezmietli zo stola.

A do tejto klietky potrebujeme aj vás, aby bolo parlamentu jasné, že slovenskej verejnosti záleží na tom, ako sa k zákonu postaví. To, že tento koncept funguje, sa ukázalo napríklad aj u našich najbližších susedov: V Českej republike boli kruté klietky postavené mimo zákon práve po tom, čo sa česká verejnosť striedala v klietke pred ich úradom vlády (fotografie z akcie môžete vidieť na tejto stránke).

Teraz je čas, keď potrebujeme za sliepky zabojovať! Keďže sa parlamentu musíme pripomínať počas celej schôdze, potrebujeme pomoc každého z vás. Vyplňte registračný formulár ešte dnes, zapojte sa do akcie, zavrite sa do klietky za sliepky a vybojujme pre ne spolu lepší život!

Registračný formulár

Po vyplnení a odoslaní tohto formulára porovnáme Vaše možnosti s aktuálnym obsadením klietky pred parlamentom. Následne Vás budeme kontaktovať, aby sme sa dohodli na Vašom zapojení. Zaregistrujte sa ešte dnes a pomôžte zmeniť život dva a pol milióna sliepkam na Slovensku!
 
Viac informácií o tom ako spracúvame osobné údaje si môžete prečítať v našich zásadách ochrany súkromia. Ak by ste sa chceli čokoľvek opýtať, radi Vám odpovieme na čísle +421 947 928 006 alebo sa môžete ozvať na mail lucia.tupa@humannypokrok.sk

Väčšina sliepok v EÚ už žije mimo klietok a takmer štvrtina z nich žije vo voľnovýbehových alebo bio chovoch. Čoraz viac krajín klietky zakazuje vrátane našich susedov v Česku a Rakúsku. Okrem nich tak urobilo napríklad Nemecko, Švajčiarsko, Luxembursko, Francúzsko a Valónsko.

Na zákaze klietok pracuje Flámsko a taktiež Dánsko sľúbilo, že v najbližších rokoch prestavia klietkové farmy na bezklietkové. A verejnosť, naprieč celou Európou, klietky jasne odmieta. Aj na Slovensku by ich postavilo mimo zákon až 60 % ľudí.

Pri chove sliepok na vajcia existujú aj iné možnosti ako klietky. Sú nimi takzvané alternatívne chovy, medzi ktoré sa radí podstieľkový chov, ktorý u nás tvorí väčšinu bezklietkových systémov (približne 16 %), a voľnovýbehový a bio chov, ktoré na Slovensku takmer úplne chýbajú a tvoria spoločne len niečo cez jedno percento ročnej produkcie vajec.

Alternatívne chovy vytvárajú sliepkam podmienky na napĺňanie ich prirodzených potrieb a dávajú im násobne viac životného priestoru ako klietky. V bio chovoch je to dokonca až 10 metrov štvorcových voľného výbehu na sliepku. To najhlavnejšie je však to, že sliepky nie sú neustále uväznené medzi mrežami klietok.

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda.

Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Klietkový chov je pre sliepky tou najhoršou možnosťou. Sliepky sú v ňom natlačené v malých špinavých klietkach, v ktorých nemôžu robiť nič čo je pre ne prirodzené a dôležité. Jedna sliepka tam má životný priestor iba o veľkosti rozmerov hárku papiera A4.

Na Slovensku strávi celý svoj život v takýchto podmienkach takmer 2,5 milióna sliepok. To znamená, že na každých dvoch ľudí na Slovensku pripadá jedna sliepka uväznená v klietke.

Ak si zvolíte odber noviniek, budeme Vás vedieť informovať o tom čo sa práve deje v
kampani a budete mať šancu zabojovať za zvieratá aj v budúcnosti.
 
V záujme zasielania čo najadresnejších noviniek, budeme uchovávať Vaše údaje v rozsahu meno, priezvisko, adresa, emailová adresa a telefónne číslo. Súhlas môžte kedykoľvek odvolať a z odberu sa odhlásiť jednoduchým kliknutím na odkaz v emaile.
 
Viac informácií o tom, ako budeme hospodáriť s Vašimi údajmi nájdete v našich Zásadách ochrany súkromia.